Honderden bestuurders beboet voor telefoongebruik achter het stuur

13 okt , 20:41 112
mobiel bellen auto
© Pexels

WEST-BRABANT – In de maand oktober heeft de Verkeerspolitie van de Eenheid Zeeland-West-Brabant intensieve controles uitgevoerd op de snelwegen in de regio, waaronder de A16, A58 en A59. De acties maakten deel uit van de Europese Roadpol-controle, die zich richt op het terugdringen van verkeersongevallen door afleiding achter het stuur.

Europese samenwerking tegen afleiding

Roadpol is een samenwerkingsverband tussen 29 Europese politiekorpsen, waaronder Nederland, Duitsland en België. De controle liep parallel aan de Nederlandse campagne Ik rij MONO, die bestuurders oproept om ongestoord en zonder smartphoneafleiding deel te nemen aan het verkeer.

Volgens Roadpol blijft afleiding één van de belangrijkste oorzaken van ernstige verkeersongevallen. Een automobilist die bij 90 kilometer per uur acht seconden op zijn telefoon kijkt, rijdt ruim 200 meter zonder aandacht voor de weg. Ook het niet dragen van een gordel leidt nog vaak tot dodelijke ongelukken.

Controles vanuit touringcar

Op dinsdag 7 oktober gingen verkeersagenten samen met collega’s uit Tilburg vroeg op pad met een touringcar. Vanuit deze bus konden agenten gemakkelijk in de cabines van vrachtwagens, busjes en auto’s kijken. Wanneer een bestuurder werd betrapt op telefoongebruik, volgde direct een bekeuring via motoragenten of volgauto’s.

De boete voor het vasthouden van een mobiel apparaat bedraagt sinds dit jaar 430 euro. De hoge sanctie is ingevoerd vanwege het grote aantal verkeersslachtoffers dat jaarlijks te wijten is aan afleiding.

156 bekeuringen in één dag

Tijdens de controle werden in totaal 156 boetes uitgeschreven. In 147 gevallen ging het om bestuurders die hun telefoon vasthielden tijdens het rijden. Daarnaast werd één bestuurder bekeurd voor rechts inhalen, drie voor te hard rijden, vier voor het rijden over een puntstuk en één voor onnodig links rijden.

Nog meer boetes in de regio

Naast deze actie zijn in de gehele politie-eenheid Zeeland-West-Brabant nog meer controles gehouden. Daarbij werden 323 bestuurders betrapt op telefoongebruik achter het stuur – bijna vijftig per dag.

Tips voor veilig rijden

De politie benadrukt dat afleiding in het verkeer levensgevaarlijk is en geeft bestuurders de volgende adviezen:

  • Berg je telefoon op in je tas of op een plek waar je niet bij kunt.
  • Zet meldingen uit of gebruik de stand ‘Niet storen’.
  • Maak gebruik van handsfree-oplossingen bij bellen of navigeren.